Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti ameliyatının planlaması yapılırken;

  • Derideki sarkma (deri fazlalığı) miktarı
  • Memede biriken yağ dokusunun ve sert dokunun miktarı
  • Kahverengi meme ucunun boyutu

dikkate alınır.

Erkeklerde büyük memelerin tedavisinde eğer deride aşırı sarkma söz konusu değilse kullanılan en etkili yöntem liposuction (yağ alma)’dır. Koltuk altından yapılan 3-4 mm’lik küçük bir kesi ile girilerek meme bölgesindeki yağ dokusu küçük kanüllerle alınır. Memedeki yağ dokusunun yanında sert dokuda da fazlalık varsa meme başındaki kahverengi dokunun dışında kalacak küçük kesilerle cerrahi olarak çıkarılır. Sert dokuda fazlalık yoksa sadece liposuction uygulanır.

jinekomasti ameliyatiMeme dokusunun büyüklüğüne göre ameliyat lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilir ve yaklaşık 1 – 1,5 saat sürer. Ameliyat sonrasında hasta 1 gün hastanede kalır ve ertesi gün bandaj korse uygulanmış şekilde evine gidebilir. Hasta 3-4 gün evde dinlenir, ameliyattan 5-7 gün sonra varsa cilt dikişleri alınır. Jinekomasti ameliyatından 3 hafta sonra ise uygulanan bandaj korse çıkarılır ve hasta tamamen normal hayatına döner.

Deride ciddi sarkmalar söz konusu ise meme dokusunun çıkarılmasına ek olarak fazla derinin de çıkarıldığı farklı cerrahi yöntemler uygulanır. Genç hastalarda deri elastikiyeti yüksek olduğundan bu hastalarda ameliyat sırasında sadece meme dokusu çıkarılıp, 6-9 ay arasında derinin kendini toparlaması için beklenebilir.

Görüldüğü gibi jinekomasti ameliyatında uygulanabilecek farklı yöntemler mevcuttur. Jinekomasti ameliyatı planlanırken hasta ve plastik cerrah en uygun yönteme birlikte karar verir.

Benzer Konular:

 
UZMANLIK ALANLARI