Jinekomasti Ameliyatsız Tedavi Edilebilir mi?

Ergenlik döneminde görünen erkekte meme büyümesi (jinekomasti) vakalarında cerrahi müdahale için acele edilmemelidir. Ergenlik döneminde görünen meme büyümesi devam eden birkaç yıl içinde gerilemediyse ve 17 yaşına gelindiğinde halen rahatsız edici boyutlardaysa ameliyat ile tedavi değerlendirilmelidir.

jinekomasti

Jinekomasti vakalarının büyük bölümünde hastalığın nedeni belli değildir yani idiyopatiktir. Bunun yanısıra jinekomastiyi tetikleyen unsurlar da söz konusu olabilir. Kanda östrojen seviyesinde artışıa ya da testosteron seviyesinde düşüşe sebep olan kanser türleri, endokrin hastalıklar, obezite ve ilaçlar erkekte meme büyümesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda nedenin tedavisi veya ortadan kaldırılması ile jinekomasti sorunu çözülebilir. Örneğin ilaç kullanımından kaynaklanan jinekomastide ilaç bırakıldıktan sonra 1 yıl beklenmesi önerilir.

Jinekomasti için kesin tedavi yöntemi ameliyattır. Erkekte meme büyümesi ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi almak için Jinekomasti Ameliyatı başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Benzer Konular:

 
UZMANLIK ALANLARI