Kimler Meme Ameliyatı Olabilir?

Meme dokusunun gelişimi 18 yaşında tamamlanmış olur. Bu nedenle meme ameliyatı için hastanın 18 yaşını doldurması önerilir. Ancak ergenlik döneminde iki meme arasındaki asimetri rahatsız edici boyutlarda ise ve hastanın psikolojik durumunu ciddi şekilde etkiliyorsa daha erken yaşlarda da meme ameliyatı yapılabilir. Bu ameliyat ile küçük memeye protez yerleştirilerek büyütülür böylece diğer meme ile eşitlenmesi sağlanır.

Hamilelik ya da emzirme dönemindeki kadınlar meme ameliyatı için uygun aday değildir. Emzirme süreci tamamlandıktan 6 ay sonra hasta muayene edilir ve meme ameliyatına uygun olup olmadığına estetik plastik cerrah tarafından karar verilir.

Ayrıca meme ameliyatı olacak hastanın genel sağlık durumu yerinde olmalı ve anestezi almasında herhangi bir sakınca bulunmamalıdır.

meme-toparlama-meme-diklestirme

Ancak unutmamalıdır ki her hastanda kendi özgü özel bir durumu söz konusu olabilir. Plastik cerrah tüm bu özel durumları göz önünde bulundurarak hastayı yönlendirir. Bu nedenle meme ameliyatı öncesi plastik cerraha detaylı muayene olunması gerekir.

Benzer Konular:

 
UZMANLIK ALANLARI