Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı ya da meme büyütme estetiği silikon protezler yardımıyla göğüslerin hacmini arttırmak için yapılan ameliyattır.

Meme büyütme ameliyatı,

  • bir memenin diğer memeden küçük olduğu durumlarda
  • gebelik ve emzirme gibi meme dokusunda kayıp yaşanan durumlarda
  • genetik olarak memenin olmadığı ya da çok küçük olduğu durumlarda
  • meme kanseri sonrasında olduğu gibi memenin yeniden oluşturulması gereken durumlarda

yapılır.

meme-buyutme-operasyonu

Meme büyütme ameliyatı olacak hastaların öncelikle boyu kilosu ve genel vücut yapısı değerlendirilir. Bunun yanısıra meme dokusunun durumu da dikkate alınır. Bu değerlendirmelerin sonunda meme protezinin kas dokusunun altına mı yoksa kas dokusunun üstüne meme dokusunun altına mı yerleştirileceğine karar verilir.

Karar verilmesi gereken ikinci konu ise kesi yeri başka bir deyişle ameliyat tekniği. Kesi yeri olarak koltuk altı, meme altı veya meme ucu tercih edilebilir.

Meme silikonunun büyüklüğüne vücut hatlarına göre kilo ve boy ile orantılı olacak şekilde karar verilir. Memenin şekline uygun yuvarlak ya da damla model (anatomik) silikonlar tercih edilir.

Meme büyütme ameliyatı tekniği, silikon protezin büyüklüğü ve yerleştirileceği yer konusunda en doğru karar vermek plastik cerrahin deneyimi ve bilgisiyle doğrudan ilişkilidir.

Meme büyütme ameliyatı için meme dokusunun gelişimini tamamlamasını beklemek önerilir. Meme dokusu gelişimini 18 yaşına kadar sürdürür.

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık süre 1-2 saattir. Ameliyat süresi tercih edilen tekniğe göre değişiklik gösterir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgi almak için “Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Benzer Konular:

 
UZMANLIK ALANLARI