Meme Büyütme Ameliyatında Kullanılan Yöntemler

Meme büyütme ameliyatında meme protezi koltuk altı, meme altı ya da meme ucunda açılan kesilerden girilerek yerleştirilir. Göbek deliğinden girilerek yapılan silikon meme protezi yerleştirme operasyonu yeterince kontrollü bir ameliyat yöntemi olmadığından tercih edilmemektedir.

meme büyütme yöntemleri

Meme büyütme ameliyatında (Silikon meme ameliyatı);

  • Memelerin simetrik olması,
  • Kanama kontrolünün başarılı şekilde yapılması,
  • Meme dokusuna zarar verilmemesi

oldukça kritiktir. Bu amaçlar doğrultusunda en uygun kesi yerine karar verilmelidir. Ayrıca kesi izinin nerede ve nasıl olacağı hasta ile konuşulmalıdır. Meme büyütme ameliyatında kullanılacak yönteme karar verilirken plastik cerrahın bilgi ve tecrübesi büyük önem taşır.

Koltuk altında kesi ile girilen meme büyütme ameliyatında kötü yara iyileşmesi sorunu ile karşılaşılırsa izi saklamak güç olacaktır. Kısa kollu kıyafetlerde dahi iz görünebilir. Bu yöntemin tercih edildiği meme ameliyatlarında kanama kontrolü yapmak özel aletler ile yapılır ve tecrübe gerektirir.

Meme ucundan girildiği durumlarda kesinin boyutu en az 3 cm olur. Meme dokusu kesilir ya da kesi meme dokusunun etrafını dolaşarak yapılır. Kesi süt kanallarının yakınında olduğundan enfeksiyon riski vardır. Aynı sebepten meme ucunda kısmi duyu kaybı yaşanabilir.

Meme altından girilen meme büyütme ameliyatlarında kanama kontrolü ve silikon protezi yerleştirmek için meme cebi hazırlama işlemi diğer yöntemlere göre daha kolaydır. Bu yöntemde meme dokusu ile doğrudan temas olmaz. Ameliyat izi tam memenin altında kıvrım yerinde kaldığı için gizlenmesi daha kolaydır, karşıdan bakıldığında farkedilmez.

Benzer Konular:

 
UZMANLIK ALANLARI