Meme Dikleştirme Ameliyatı

Kilo alıp verme, hamilelik, süt verme, menopoz ve yaşlanma gibi sebeplerle meme dokusunu ön göğüs duvarına bağlayan bağlar gevşer. Bu bağların asıl işlevi memenin dik duruşunu sağlamaktır. Gevşemesi sonucu göğüslerde sarkmalar meydana gelir ve meme başı olması gerekenden daha aşağıya kayar. Meme ucunun meme alt kıvrımına göre bulunduğu konuma bakılarak göğüs sarkmasının derecesi belirlenir. Sınıflandırma hafif, orta, ileri derece şeklinde yapılır.

Sarkmış meme tedavisinin kesin ve kalıcı çözümü meme dikleştirme ameliyatıdır.

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinden hastanın meme hastalıkları yönünden detaylı şekilde değerlendirmesinin yapılması gerekir.

Meme dikleştirme ameliyatında amaç;

  • Meme ucunun olması gereken yere çekilmesi,
  • Meme hacminin istenilen seviyeye getirilmesi,
  • Memelere estetik bir görüntü kazandırılmasıdır.

Asimetrik Meme

Meme dikleştirme ameliyatının tekniğine meme dokusunun hacmine göre karar verilir. Meme dokusunun hacmi normal ve yeterli seviyede olabileceği gibi normalden az ya da normalden fazla olabilir. Meme hacminin normalden az olduğu durumlarda meme dikleştirme ameliyatı meme büyütme ameliyatı ile birlikte yapılabilir. Memeler hem dikleştirilir hem de silikon protez yerleştirilir.

Meme dokusunun normalden fazla olduğu durumlarda ise meme dikleştirme ameliyatı meme küçültme ameliyatı ile bir arada yapılabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve operasyon 1-3 saat arasında sürer.

Hafif dereceli sarkmaların tedavi edildiği ameliyatlarda meme ucu çevresinden deri çıkarılır ve daire ya da yarım ay şeklinde bir kesi yapılır.

Orta dereceli sarkmalarda ise meme ucundan aşağıya doğru bir kesi de yapılması gerekir.

İleri dereceli sarkmalarda kesi izi ters T şeklinde olur. Ayrıca memede kan toplanmasını önlemek için drenler kullanılır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar için “Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Benzer Konular:

 
UZMANLIK ALANLARI