Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Meme küçültme ameliyatından sonraki gece hastanede kalınır. Kan birikmesini engellemek için konulan drenler ameliyattan 1-2 gün sonra çekilir. Ameliyattan 5 gün sonra dikişler alınır. Dikişler alındıktan sonra duş alınabilir ve işe dönülebilir. En az bir ay boyunca yeni meme ölçülerine uygun balensiz sporcu sütyen takılması önerilir.

balensiz-sutyen

Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatından sonra da ağrı çekilebilir. Ağrı kesiciler ve buz uygulaması ile kontrol altına alınabilir.

Meme küçültme ameliyatını takip eden 4 haftalık sürede kolu ve göğüs kaslarını zorlayacak hareketlerden kaçınılmalı, ağırlık kaldırılmamalı. Ödem ve şişlik yavaş yavaş azalır. Göğüslerin son şeklini alması 1 yılı bulabilir.

Meme küçültme ameliyatından sonra kalacak iz ameliyatta kullanılan tekniğe bağlıdır. Meme ucu çevresinde ve meme ucundan aşağıya doğru I, L veya ters T şeklinde iz kalabilir. Bu izlerin son halini alması yaklaşık 1 yılı bulur. İzler yavaş yavaş ten rengine yaklaşır.

Meme küçültme ameliyatı meme kanserine neden olmaz. Tam aksine meme dokusunda azalma olacağında meme kanseri riskini azaltmış olur. Meme küçültme ameliyatı sırasında memeden çıkarılan doku patolojik incelemeye gönderilir. Bu sayede daha önce farkedilmemiş başlangıç aşamasındaki kanser vakaları saptanıp erken tedaviye başlanabilir.

Meme küçültme ameliyatında kullanılan yöntemde süt kanalları kesildiyse hastanın süt vermesi mümkün olmaz. Bazı tekniklerde meme ucu altında bir miktar süt kanalı ve bezi korunduğu durumlarda süt verme işlevi korunabilir.

Meme küçültme ameliyatı olmayı düşünüyorsanız muayene randevusu için iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Konular:

 
UZMANLIK ALANLARI