Meme Protezinin (Meme Silikonunun) Özellikleri

meme protezinin meme silikonunun özellikleri

Meme Protezinin (Meme Silikonunun) Yapısı

Meme protezlerinin dışında silikon bir tabaka bulunmaktadır. Meme protezleri halk arasında meme silikonu olarak da bilinir. Protezin dışındaki silikon tabakanın altında tuzlu su veya farklı akışkanlıklarda jel bulunur. İçinde tuzlu su bulunduran protezler küçük bir kesi ile meme altına yerleştirildikten sonra şişirilir. Bu sayede meme ameliyatı sonrası görünür iz kalma olasılığı azalır. Bu protezlerin zamanla sızdırma, sönme ve küçülme riskleri vardır. Jel içeren protezler ABD’de FDA onayı almasından sonra daha sık kullanılmaya başlanmıştır. İçinde jel bulunduran protezler kıvam açısından meme dokusuna daha yakındır. Aynı zamanda protezin dış tabakası yırtılsa dahi içerideki jel dışarı çıkmaz. Jel içeren protezler ile memeye daha kolay şekil verilir ve elde edilen sonuç daha kalıcı olur.

Meme Protezinin (Meme Silikonunun) Şekli

Silikon meme protezi şekil açısından iki ana gruba ayrılır: Yuvarlak silikonlar ve damla model silikonlar. Damla model silikonları anatomik tipi silikonlar olarak da tanımlayabiliriz. Anatomik tip meme protezleri memenin doğal şekline daha yakındır. Bu slikon protezlerde memenin uç ve alt kısmı daha dolgundur.

Meme Protezinin (Meme Silikonunun) Büyüklüğü

Protezler farklı büyüklüklerde üretilir. Meme büyütme ameliyatında kullanılacak silikonun büyüklüğüne hastanın göğüs kafesi yapısına ve beden ölçülerine göre doktor ve hasta birlikte karar verir. Bu noktada yönlendirme yapacak olan plastik cerrahın bilgi ve tecrübesi büyük önem taşır. Silikon ameliyatı esnasında plastik cerrah test protezi ile görünümü son kez değerlendirir. Bazı durumlarda karar verilen protezin birer beden küçük ve büyük versiyonları da test edilir ve uygun silikon protezine karar verilir.

Meme Protezinin (Meme Silikonunun) Ömrü

Silikon meme protezleri dış çeperinde meydana gelebilecek yıpranmadan dolayı zamanla deforme olabilir. Protezin yapısına ve kalitesine göre bu süre farklılık göstermektedir. Meme protezlerin yaklaşık olarak 15 yıllık ömür biçilebilir. Bu süre tamamlandıktan sonra hasta tekrar ameliyat edilerek geçen süre zarfında oluşmuş sarkmalar giderilir ve silikon protezler yenileri ile değiştirilir.

Meme protezi (meme silikonu) ile ilgili tüm sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Konular:

 
UZMANLIK ALANLARI