Meme Sarkması Neden Olur?

Göğüsler Neden Sarkar?

Hamilelik, süt verme, aşırı ve sık kilo alıp verme, yaşlanma meme sarkmasının başlıca nedenleridir. Meme dokusu yapısında kas içermeyen yağ ve süt bezlerinden oluşan bir yapıdır. Meme dokusunu tutan bağlar gevşer ve genellikle memede hacimsel azalmalar meydana gelir. Bunun sonucunda da meme derisi bollaşır ve meme ucunda aşağı doğru sarkmalar görülür.

Yer Çekimi: Memelerin yer çekimi etkisiyle sarkması kaçınılmazdır. Doğru sütyen kullanımı sarkmanın derecesini azaltabilir ancak sarkmayı engelleyemez.

Aşırı Kilo Alıp Verme: Aşırı kilo alındığında vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi göğüslerde de hacim artar. Sonrasında verilen kilolar ile memede hacim kaybı olur. Bu değişimler memelerde sarkmaya neden olabilir.

Yaşlanma: Yaşlanmaya bağlı olarak hormonal değişiklikler (menopoz gibi) meme dokusunda azalmalara sebep olabilir.

Hamilelik ve Süt Verme: Hamilelik döneminde memeler hacimsel olarak büyüme gösterir. Süt verme döneminin bitmesiyle birlikte meme küçülür, meme içi boşalabilir.

Doğumsal Etkenler: Yukarıda bahsedilen nedenlerden tamamen bağımsız olarak hamilelik ve doğum süreçlerinden geçmemiş, daha önce aşırı kilo alıp vermemiş genç kadınlarda da meme sarkması görülebilmektedir. Bu hastalarda meme sarkmasının genetik faktörler tetikler.

meme-sarklamasi

Meme sarkmasının kesin çözümü meme dikleştirme ameliyatıdır.

Benzer Konular:

 
UZMANLIK ALANLARI