Meme Toparlama Ameliyatı

Meme dokusu yağ ve süt bezelerinden oluşur ve yumuşak bir yapısı vardır. Meme yapısal olarak dışa doğru gelişmiştir ve diş duruşunu göğüs ön duvarına bağlayan bağlara borçuludur. Belli sebeplerle bu bağlarda gevşeme meydana gelirse sarkmalar görülür.

Göğüs sarkmalarının en önemli sebepleri hamilelik, süt verme, kilo alıp verme ve yaşlanmadır. Genetik faktörlerin de meme sarkmasında etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Sarkmış memelerde meme ucu olması gerektiği yerden daha aşağıdadır. Normalde meme ucunun meme kıvrımının yukarısında yer alması gerekir. Meme ucunun sarkma miktarına göre hafif, orta ya da ileri derecede sarkma şeklinde sınıflandırılabilir.

Meme sarkmasının kesin çözümü meme toparlama yani meme dikleştirme ameliyatıdır.

meme-toparlama

Sarkmış göğüslerin bazılarında meme ucunun aşağı doğru sarkmasının yanında meme dokusunda hacimsel azalmalar da görülür. Bu hastalarda meme toparlama ameliyatı sırasında meme ucunun olması gereken yere getirilmesi ve meme dokusunun altına silikon implant yerleştirilmesi işlemi birlikte yapılır. Böylece hem meme toparlama hem de meme büyütme yapılmış olur. Eğer meme dokusunun hacmi normalden fazla ise bu sefer de meme küçültme estetiği ve meme toparlama işlemi aynı seansta yapılır. Meme dokusu yeterli olan hastalarda ise sadece meme ucunun olması gereken yere getirilmesi yeterlidir.

Özellikle meme dikleştirme ve meme büyütme / küçültme işlemlerinin aynı seansta yapıldığı ameliyatlar deneyim ve bilgi gerektirir. Meme toparlama ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve 1 ila 3 saat arasında sürer.

Meme toparlama ameliyatı sonrası iyileşme süreci ile ilgili bilgi almak isterseniz “Meme Toparlama Ameliyatı Sonrası” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Benzer Konular:

 
UZMANLIK ALANLARI