Meme Ucu Ameliyatı

Meme ucu ameliyatı çökük meme ucunun düzeltilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Çökük gömülü meme ucu ile ilgili detaylı bilgileri Meme Ucu Çökmesi Nedir? Başlıklı yazımızda açıklamıştık. Eğer meme ucu olması gerekenden daha daha aşağıda ise bu durumda uygulanması gereken meme dikleştirme ameliyatıdır ve meme ucu ameliyatından farklı bir ameliyat çeşididir.

Meme ucu çökmesi hafif, orta ve ileri olmak üzere 3 farklı derecede görülebilir. Hafif dereceli gömülü meme ucu söz konusu ise meme ucu çevresine baskı uygulandığında meme ucu öne çıkar. Orta derecede meme ucunun öne çıkması daha zordur. İleri derece çökmelerde ise meme ucu herhangi bir baskı müdahalesi ile dışarı çıkamaz, tamamen gömülüdür. Meme ucu çöküklüğü diğer adıyla gömülü meme başı durumu tek memede görülebileceği gibi her 2 memede de görülebilir. Hem fonksiyonel hem de psikolojik sorunları da beraberinde getirir.

Lokal anestezi altında yapılan bir operasyon ile meme ucunu çeken süt kanalları ve bağlar kesilir, tekrarlamaması için meme ucunun altına doku yerleştirilir.

Hafif ve orta dereceli olgularda süt kanallarını kesmeden meme ucunu öne çıkaracak yöntemler uygulamak mümkündür. Özellikle süt vermeyi planlayan hastalarda süt kanallarına zarar vermeyen yöntemler kullanılması önerilir.

Meme ucu ameliyatı ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve muayene olmak için randevu alabilirsiniz.

Benzer Konular:

 
UZMANLIK ALANLARI