Sık Sorulan Sorular

Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Sık Sorulan Sorular

Jinekomasti gizlenebilir mi?

Ergenlik çağındaki bir erkekte büyük meme görüntüsünün kendiliğinden azalması için bekleme döneminde veya ameliyat tarihine kadar memelerin gizlenmesine yardımcı ”düzleştirici jinekomastiatletleri”kullanılabilir.

Kaç tip jinekomasti vardır?

Aşırı büyüyen meme dokusunun yapısına göre Jinekomastiyi 3′e ayırmak mümkündür:
-Glandüler Tip: Sert meme dokusu ağırlıktadır; cerrahi olarak çıkartılması gerekir.
-Karışık Tip: Glandüler doku ve yağ dokusu fazlalığı vardır; cerrahi ve yağ alma (liposuction, liposakşın) kombine edilir.
-Yağlı Tip: Yağ dokusu ağırlıktadır; sadece liposakşın ile tedavi edilebilir.

Ameliyatsız jinekomasti tedavisi mümkün mü?

Eğer Jinekomastiye yol açabilecek bir neden tespit edilirse, nedenin tedavisi ile Jinekomastide bir gerileme beklenebilir. İlaçlara bağlı gelişen Jinekomastide ilaç kullanımı kesildikten sonra bir yıl beklemek uygundur.

Jinekomastinin bekleme döneminde, meme dokusunu küçültmek amacı ile göğüs kaslarını geliştiren fizik egzersizler yapılır, ancak gelişen göğüs kasları Jinekomastiyi daha da belirgin hale getirir.

Göğüslerim çok büyüdü, kansere yakalanmış olma ihtimalim nedir?

Jinekomastili erkek hastalarda meme kanseri görülme sıklığı diğer erkek toplumundan farklı değildir. Ancak Klinefelter Sendromlu hastalarda tek taraflı Jinekomasti geliştiğinde meme kanserinden özellikle şüphelenilmeli ve meme biyopsisi yapılmalıdır.

Jinekomasti neden olur?

Tüm Jinekomasti olgularının %25′inde ve ameliyatla tedavi edilen Jinekomasti olgularının yaklaşık %85′inde bir neden bulunamaz (idiyopatik Jinekomasti). Diğer taraftan kanda östrojen seviyesinin artışına veya testosteron seviyesinin azalmasına neden olabilen kanser (adrenal tümörler, testis tümörleri, akciğer kanseri, karaciğer kanseri vb), endokrin hastalıklar, metabolik hastalıklar, travma, psikolojik stres, obezite, ailesel özellik, viral enfeksiyon ve özellikle ilaçlar gibi bir çok değişik nedenleJinekomasti gelişebilir.

Jinekomasti görülme sıklığı ne kadardır?

Jinekomasti her yaşta görülebilir. Yeni doğanlarda anneden geçen östrojen hormonları nedeniyle oluşur ve bir kaç hafta içerisinde geriler. Ergenlik döneminin başında (13-15 yaş) erkeklerin yaklaşık %60′ında değişik derecelerdeJinekomasti gelişir ve bir kaç yıl içerisinde kendiliğinden geriler; 17 yaşına geldiklerinde görülme sıklığı %7.7′ye düşer. İleri yaşlarda da testosteron hormonunun azalmasına bağlı Jinekomasti görülme sıklığı tekrar artar.

Jinekomasti ne demektir?

Erkek Meme Estetiği Jinekomasti terimi Yunanca gynec (kadınsı, feminen) ve mastos (meme) kelimelerinden köken alır; Erkek meme dokusunun herhangi bir nedenle aşırı büyümesini ifade eder.

Meme dikleştirme, göğüs dikleştirme ameliyatından sonra süt verme sorunu yaşarmıyım?

Meme dikleştirme, Göğüs Dikleştirme ameliyatında süt bezleri ve kanalları büyük oranda korunduğu için süt verme sorunu yaşanmaz.

Göğüsler neden sarkar?

Hamilelik, süt verme, sık kilo alıp verme, yaşlanma, menapoz gibi nedenlerle meme dokusunu göğüs ön duvarına bağlayan bağlar gevşer ve sıklıkla meme hacminde de bir azalma olur. Meme derisi bol kalır ve meme başında sarkma meydana gelir.

Meme küçültmeden sonra kansere yakalanma riskim artar mı?

Meme küçültme ameliyatı meme kanserine yol açmaz. Bilakis, meme dokusu kitlesi azaltıldığı için meme kanseri görülme ihtimali de azalmaktadır.

Meme küçültmede vertikal skar tekniği nedir?

Meme Küçültmede son yıllarda çok popüler olmasının iki nedeni vardır;
-Ters-T tekniğine göre daha az iz bırakılmaktadır (meme başı çevresi ve aşağı doğru bir çizgi)
-Memenin alt kutbundan doku çıkarılır, memeye daha iyi şekil verilir ve daha önemlisi meme şeklini, diğer tekniğin aksine, uzun yıllar muhafaza eder.

Meme küçültme ameliyatı hangi hastanelerde yapılabilir?

Meme Küçültme ameliyatı genel anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılır. Ameliyat süresi ortalama 3 saattir. Bir gece hastanede yatırılır.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası göğüslerimde iz kalır mı?

Fazla olan meme derisi ve meme dokusu farklı şekillerde çıkartılabilir. En sık kullanılan yöntemler sonrasında;

-Meme başının etrafında sadece daire şeklinde bir iz,
-Meme başı çevresine ek olarak aşağı doğru inen bir iz,
-Meme başı çevresine ek olarak aşağı doğru L şeklinde bir iz,
-Meme başı çevresine ek olarak alt tarafta ters-T şeklinde bir iz,
-Meme başı çevresinde ve meme altı kıvrımında yatay bir iz kalabilir.

Zayıflamadan önce mi sonra mı meme küçültme yaptırmalıyım?

Kilo ile meme ölçüleri de değişeceğinden kişinin meme küçültme ameliyatını kilo verme işleminin sonunda yaptırması daha doğrudur.

Süt verme den ne kadar sonra meme küçültme yapılmalıdır?

Süt verme işleminden sonra en az 6 ay geçmelidir.

Meme küçültme nedir? Niçin yapılır?

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme); Değişik nedenlerle normalden büyük ölçülere ulaşmış ve sarkmış bir meme (makromasti, gigantomasti, meme hipertrofisi) beden algısını ve özgüveni olumsuz etkileyebilmekte ve ciddi psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra sırt ve boyun ağrıları, omuzlarda sutyen izleri, meme altlarında pişik vb fiziksel rahatsızlık kaynağı da olmaktadır.

Meme büyütme protezin yırtıldığını nasıl anlarım?

Memede hacim azalması ve şekil bozukluğu dikkat çeker. Ele gelen sertlik, kitle ve ağrı olabilir. Meme US, mamografi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri ile tanı kesinleştirilir. Böyle bir durumda protez en kısa sürede yenisi ile değiştirilmelidir.

Meme büyütme ameliyatından sonra sütyen kullanabilir miyim?

Meme Büyütme Ameliyatından 1 ay sonra sporcu tipi balensiz sütyen, 3 ay sonra da balenli sutyen kullanmaya başlayabilirsiniz.

 Emzirme bittikten ne kadar süre sonra meme büyütme ameliyatı yapılabilir?

Meme Büyütme Ameliyatında kullanılan Meme protezleri gebelik ve süt vermeye engel değildir. Süt verme (emzirme) bittikten en az 3 ay sonra, bazen memenin durumuna göre 6 ay sonra meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Meme protezinin ömrü ne kadardır?

Meme Büyütme meme protezi teorik olarak ömür boyu vücutta kalabilir dense de protezin dış çeperindeki yıpranma nedeniyle belirli bir süre sonra deformasyon gelişme olasılığı vardır. Dış çeperin yapısına ve kalitesine göre bu süre değişir. Ortalama 15 yıllık bir süre söylenebilir. Genellikle bu süre sonunda memelerde sarkmada olduğundan hem sarkmalar toparlanır hem de protezler değiştirilir.

Meme büyütme ameliyatından sonra ne gibi komplikasyonlar ile karşılaşabilirim?

Meme Büyütme Ameliyatı sonrası en sık gözlenen komplikasyon meme protezinin yerleştirildiği cebe kan birikmesi (hematom)dir. Meme Büyütme Ameliyatı bölgesinde enfeksiyon gelişirse protezin çıkartılması gerekebilir. Enfeksiyon geçtikten bir süre sonra tekrar protez konabilir. Dikiş atılan bölgede yara iyileşme sorunları olabilir.

Meme büyütme ameliyatından sonra günlük yaşantıma ne zaman dönebilirim?

3-5 gün sonra duş alınabilir ve işe başlanabilir.

Meme büyütme ameliyatında kesi nereden yapılır?

Meme başı, meme altı kıvrımı veya koltuk altına yapılan 3-4 cm lik kesilerden girilir.

Meme büyütme ameliyatında uygulanan meme protezinin şekli nasıl olmalıdır?

Yuvarlak ve anatomik şekil (damla model) olmak üzere başlıca iki ana gruba ayrılır. Anatomik tip protezler normal bir memenin şeklini daha iyi taklit eder; meme başı ve altında kalan kısım daha dolgundur. Meme Büyütme Meme dokusunun çok az olduğu durumlarda özellikle tercih edilir. Bu protezler farklı en, boy ve yükseklik kombinasyonlarında üretilir. Doğru kombinasyonu belirlemek plastik cerrahın deneyimine kalmıştır.

Meme büyütme ameliyatında uygulanan protez neden yapılmıştır?

Meme Büyütme Ameliyatında kullanılan meme protezlerinin dış kılıfı silikondan yapılmıştır. Protez kılıfının içerisinde serum fizyolojik (tuzlu su) veya farklı akışkanlıkta olabilen silikon jel bulunur. Son dönemde Meme Büyütme Ameliyatında koheziv jel denilen daha yoğun kıvamdaki silikon jeller gündeme gelmiştir. Protezin kılıfı delinse dahi içindeki jel dışarı akmaz. Aynı zamanda, bu protezlerin yapısı nedeniyle memeye daha iyi şekil vermek ve o şekli uzun süre muhafaza etmek mümkündür. Kıvam olarak da meme dokusu kıvamına daha yakındır. Asimetrik memelerde farklı büyüklükte ve yapıda protezler kullanarak başarılı sonuç almak mümkündür.

Meme büyütme ameliyatında uygulanan protez dışarıdan bakınca belli olur mu?

Normal standartlarda bir protez usulüne uygun konulduğunda dışarıdan anlaşılması mümkün değildir. Medyada yer alan çoğu ameliyatlı memeler normal sınırlarını zorlayan veya yanlış uygulamalar sonucu yapay bir görünüm kazanmış memelerdir.

Meme büyütme ameliyatında bir memeyi büyütmek için kullanılacak protezin büyüklüğü ne kadar olmalıdır?

Meme Büyütme Ameliyatında bir memeyi büyütmek için kullanılacak protezin boyutunu belirlerken kişinin meme ve göğüs kafesinin yapısı, boyu, kilosu ve beden ölçüleri dikkate alınır. Bu fizyolojik sınırların zorlanmaması koşulu ile hasta ve doktor birlikte kullanılacak protezin büyüklüğüne ve şekline karar verirler. Meme Büyütme Ameliyatı esnasında ise plastik cerrah düşündüğü protezi koymadan önce test protezini koyarak görünümü son kez değerlendirir. Bazen planlanan protezin bir beden büyüğü veya küçüğü de denenir ve hangisi en iyi sonucu veriyorsa o protez kullanılır.

Meme büyütme ameliyatı yaşı kaçtır?

Meme Büyütme Ameliyatı için meme dokusunun gelişimini tamamladığı 18 yaş sonrası önerilir. Ancak ergenlik çağında bir memenin fazlaca geliştiği diğer memenin gelişmediği asimetrik memeler kişi için ciddi psikolojik sorun oluşturuyorsa gelişmemiş olan memenin daha erken yaşlarda meme protezi ile diğer memeye eşitlenmesi Meme Büyütme mümkündür.

Meme küçültme nedir? Niçin yapılır?

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme); Değişik nedenlerle normalden büyük ölçülere ulaşmış ve sarkmış bir meme (makromasti, gigantomasti, meme hipertrofisi) beden algısını ve özgüveni olumsuz etkileyebilmekte ve ciddi psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra sırt ve boyun ağrıları, omuzlarda sutyen izleri, meme altlarında pişik vb fiziksel rahatsızlık kaynağı da olmaktadır.

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi ile mi yapılır?

Meme büyütme ameliyatı; genel anestezi altında yapılır.

Meme küçültme nedir? Niçin yapılır?

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme); Değişik nedenlerle normalden büyük ölçülere ulaşmış ve sarkmış bir meme (makromasti, gigantomasti, meme hipertrofisi) beden algısını ve özgüveni olumsuz etkileyebilmekte ve ciddi psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra sırt ve boyun ağrıları, omuzlarda sutyen izleri, meme altlarında pişik vb fiziksel rahatsızlık kaynağı da olmaktadır.

Meme büyütme ameliyatı hangi hastanelerde yapılabilir?

Meme büyütme ameliyatı; ameliyathane koşullarında yapılır.

Meme büyütme nedir?

Meme büyütme küçük boyutlu bir memenin -meme dokusu altında oluşturulan cebe silikon protez yerleştirilerek- büyütülmesi işlemidir. Meme küçük ancak meme başında ve derisinde belirgin sarkma varsa meme toparlama (dikleştirme, mastopeksi) işlemi ile birlikte meme büyütme ameliyatı yapılır. Yaşam kalitesini doğrudan etkileyen kişinin psikososyal durumunu son derece olumlu etkileyen bir ameliyattır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
UZMANLIK ALANLARI